kontakt udskriv pdf-udgave læs op forstør oversigt
 

Bemærkninger til retningslinjer


I retningslinjerne for boligområder beskrives både eksisterende og nye boligområder og boligområder med forskellige boligtyper som villabebyggelse, række- og gårdhusbebyggelse og etagehusbebyggelse.

Det er et overordnet hensyn, at den eksisterende rummelighed i boligområderne skal udnyttes bedst muligt, blandt andet ved fortætning og byomdannelse. Jo tættere områderne ligger på stationen, jo vigtigere er det, at de udnyttes effektivt, og i de egentlige stationsnære områder må der kun opføres etageboliger eller anden tæt boligbebyggelse.

Udover ovennævnte er det et hovedprincip, at de eksisterende boligområder skal bevare deres hidtidige karakter, d.v.s. at i områder med lav boligbebyggelse kan der opføres villabebyggelse, rækkehuse, gårdhuse o.lign., og i områder med etagehusbebyggelse kan der opføres etageboliger.

I områder med lav boligbebyggelse kan der med henblik på fortætning ske opdeling af store boliger i to eller flere mindre boliger, og ved nybyggeri skal der tilstræbes fleksibilitet, så ændringer af boligerne kan følge de fremtidige behov.

I alle typer boligområder spiller de fælles udearealer en væsentlig rolle for beboernes trivsel og for det sociale liv. Derfor skal der lægges op til, at f.eks. vejarealer i højere grad omdannes og indrettes med henblik på beboernes trivsel og trafiksikkerhed frem for hurtig afvikling af trafikken.

I kommueplanen udpeges tre nye større sammenhængende boligområder. I Ny Blovstrød mellem Lillerød og Blovstrød anslås det, at der kan opføres cirka 400 boliger i planperioden. Nord for Mågevang kan der opføres cirka 40 boliger. I Lynge gives der mulighed for 40 rækkehuse ved Julemosegård. Sammen med allerede udlagte, men ubebyggede områder giver det mulighed for i alt cirka 1.000 boliger i planperioden, eller i gennemsnit 80-85 om året. Til sammenligning blev der i perioden 2002-2008 opført 420 boliger - et gennemsnit på 70 boliger om året.

Af retningslinjerne fremgår det, at i nye boligområder skal det tilstræbes, at andelen af boliger under 110 m2 etageareal udgør mindst 3/4 af områdets samlede antal boliger. Det skal ses i sammenhæng med den eksisterende boligsammensætning i kommunen, hvor den gennemsnitlige boligstørrelse er meget høj, også set i sammenligning med nabokommunerne, og hvor det ikke hidtil er lykkedes at ændre på dette forhold på trods af et politisk ønske om det.

Af hensyn til CO2 udslip, og klima i det hele taget, indeholder retningslinjerne bestemmelse om, at bebyggelsen i nye boligområder skal opføres som lavenergibebyggelse eller bedre. I forbindelse med renoveringer og ombygninger i eksisterende områder skal det tilstræbes, at energiforbruget nedsættes.

 

Kommuneplanen er vedtaget af Allerød Byråd d. 16. december 2009 

Redegørelseskort: 1.2 Boligområder

 

HVAD GÆLDER FOR MIG?
Søg via kort
Søg via adresse
Søg via matrikelnummer

 
 

LINKS
Analyse af Ny Blovstrød.pdf
Analyse af Lillerød V-S.pdf
Klimascreening.pdf